Opublikowano

Screen of Green – Metoda Uprawy Konopi

screen of green w skrócie scrog, morze zieleni, czyli metoda uprawy konopi

Chyba niemal każdy hodowca słyszał już o metodzie uprawy Screen of Green (ScroG), jednak chyba nie każdy wie na czym ona polega. Screen of Green to nic innego jak siatka/powierzchnia z zieleni.

Nazwa tej metody opisuje zewnętrzny wygląd uprawianego obszaru, czyli gęsty, liściasty dach pąków roślin marihuany, które tworzą jeden zielony dywan.

Co To Jest ScrOG (Screen of Green)?

Screen of Green lub ScrOG to, jak wspomniano powyżej, metoda uprawy, która ma na celu stworzenie gęstego, zielonego dywanu z pąków rośliny marihuany. Aby stworzyć taki dywan, należy umieścić kilka roślin blisko siebie, a nad nimi umieścić siatkę, przez którą będą przepuszczane same pąki.

W fazie wzrostu rośliny, stopniowo ugina się pędy i przywiązuje do dołu, przeplatając przez siatkę same wierzchołki, na których będą pąki. W ten sposób można kontrolować wysokość roślin i zwiększać plon, ponieważ rośliny pozostają na jednej wysokości i mogą być rozprowadzane przez siatkę na większej powierzchni, przez co też każdy pęd dostaje tyle samo światła oraz powietrza.

Metoda ScrOG zazwyczaj mieszana jest z inną metodą uprawy – treningiem wysokiego stresu, czyli HST, takim jak topping, który polega na odcięciu głównego pędu. W ten sposób rośliny mogą się rozrastać na boki, zamiast do góry, a tym samym pokrywać jeszcze większy obszar. Powoduje to powstanie gęstego dachu liści, w którym siatka znajdująca się pod spodem z czasem przestaje być widoczna.

Zwykle ta metoda jest bardziej stosowana w uprawach indoor i z kilkoma roślinami, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim growboxie. Jednak istnieją też growerzy, którzy ScrOG stosują na pojedynczych, dużych roślinach i w uprawach outdoorowych, jednak na dworze raczej nie ma ona większego sensu.

Ogólnie rzecz biorąc, Screen of Green bardzo dobrze nadaje się do zwiększenia wydajności Growboxa. Nie należy jednak od razu rozpoczynać swoją przygodę z uprawą od tej metody. Wymaga ona dużo uwagi i doświadczenia.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że ScrOG jest przeznaczony do roślin fotoperiodycznych. Po pierwsze mają one dłuższy, całkowity okres wzrostu. Po drugie w tej metodzie stosuje się również topping, na który autofloweringi źle reagują, a po trzecie, automaty rosną tak niskie, że zanim dotrą do siatki, mogą zacząć już kwitnąć i właśnie ze względu na ich niski wzrost tak naprawdę nie ma po co stosować siatki.

Jak Wykonać ScrOG (Screen of Green)?

Oczywiście pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby wykonać ScrOG, to posiadanie roślin marihuany oraz zakup odpowiedniej siatki. Najlepszą siatką jest siatka z juty do roślin pnących, którą można kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Siatkę umieszczamy nad roślinami. Możemy albo przyczepić haczyki do ścian growboxa czy też pomieszczenia uprawowego, albo zrobić specjalny stelaż.

Jeśli uprawiamy rośliny gatunku Indica, to siatkę umieszczamy w odstępie 25cm nad doniczkami. W przypadku odmian Haze oraz Sativy odstęp między siatką a doniczką powinien wynosić 40-50cm. Same rośliny ustawiamy obok siebie w taki sposób, aby każda roślina miała dookoła 30cm miejsca.

Gdy tylko rośliny wyrosną na taką wysokość, że będą sięgały siatki, stosujemy fimming albo topping, usuwając główny pęd, a następne wyginamy w dół wszystkie gałęzie, wplatając je w siatkę.

Gdy siatka będzie już zapełniona, przełączamy naświetlanie na kwitnienie. Od teraz należy codziennie zwracać uwagę na nowe pędy i wplatać je w siatkę. Dodatkowo można też usunąć liście i pędy, które znajdują się na roślinie pod siatką (Lollipopping), gdyż i tak nie dostają one światła i tylko na darmo zużywają energię rośliny. Można też dodatkowo do połowy wyciąć duże liście, które znajdują się nad siatką, wtedy będą zabierały mniej światła pąkom.

Zalety ScrOG (Screen of Green)

Chociaż ta metoda uprawy jest związana z dużym stresem dla roślin poprzez zastosowanie toppingu, to niesie ona za sobą wiele zalet.

Zwiększona Absorpcja Światła Przez Rośliny
Zwiększona absorpcja światła to oczywiście pozytywny wpływ na wydajność. Jest to zrozumiałe, ponieważ powierzchnia materiału roślinnego jest gęsta i płaska, pochłania więcej światła, zwiększając w ten sposób aktywność fotosyntezy.

Kontrola Wysokości Rośliny
Szczególnie w przypadku uprawy w growboxie często możemy napotkać problemy z wysokością, gdyż mają one ograniczone gabaryty. Niektórzy growerzy chcą także, żeby ich uprawa pozostała jak najbardziej dyskretna. W fazie kwitnienia rośliny konopi indyjskich dalej rosną, nawet podwajając swoją wysokość.

Metoda ScrOG (Screen of Green) pozwala tego uniknąć. Dzięki siatce i wplataniu w nią pędów bocznych już na samym początku uprawy można obliczyć optymalną wysokość roślin w swoim growboxie oraz odpowiednią odległość między roślinami a lampą.

Równomierne Zbiory
Kolejną zaletą ScrOG jest to, że dzięki równomiernemu oświetleniu i treningowi roślin, kwiatostany też rosną bardziej równomiernie i są niemalże jednakowej wielkości. W szczególności, jeśli usuniemy wszystkie liście pod siatką, rośliny będą mogły włożyć całą swoją energię w produkcję kwiatów nad siatką.

Większe Zbiory z Małej Ilości Roślin
ScrOG to świetny sposób na zwiększenie zapasów, jeśli, np. tak jak w Hiszpanii, można hodować tylko określoną liczbę roślin na własny użytek. Jest to idealna metoda na otrzymanie dużej ilości suszu z małej ilości krzaków.

Wady ScrOG (Screen of Green)

Trzeba przyznać, że ScrOG nie jest metodą uprawy przeznaczoną dla nowicjuszy. Aby poprawnie ją wykonać i czerpać z niej korzyści, trzeba posiadać już odpowiedni Know-How w dziedzinie uprawy roślin konopi indyjskich. Jak każda metoda uprawy, ma ona też swoje wady.

Możliwość Uszkodzenia Roślin
Jeśli jesteś niezdarą, to przy wyginaniu pędów możesz je połamać lub całkowicie oderwać. Rośliny konopi są bardzo wrażliwe na stres i takie zranienie, tak jak u ludzi, najpierw będzie się goić, co z kolei silnie pochłania energię, którą rośliny powinny włożyć w rozwój pąków. W przypadku zbyt silnych urazów, niektóre rośliny wpadają w stan bardzo dużego stresu i po prostu przestają rosnąć. ScrOG wymaga więc odrobiny zręczności i spokojnych rąk, aby prawidłowo wykonać tę metodę.

Przedłużony Okres Wzrostu
Ze względu na topping, czyli ścięcie wierzchołka rośliny, wydłuża się faza wzrostu. Wszystko to oznacza dla roślin nich stres, który spowalnia wzrost, który w tym przypadku będzie trwał od 2 do 4 tygodni dłużej.

Codzienna Kontrola
Ponieważ roślina rośnie każdego dnia, stale tworzy nowe pędy boczne lub wydłuża istniejące. Dlatego też należy codziennie sprawdzać roślinę i wplatać nowe pędy w siatkę.

Może zdarzyć się też tak, że trzeba będzie wszystko rozplątać i na nowo rozłożyć pąki na siatce, żeby wyrównać całą powierzchnię. Należy przy tym uważać, aby pędy na siatce nie były zbyt gęsto i ciasno umiejscowione, ponieważ w przeciwnym razie może powstać pleśń.

ScrOG Nie Jest Przeznaczony Dla Odmian Automatycznych

Jak już wspomnieliśmy powyżej, automatycznie kwitnące szczepy zasadniczo źle reagują na topping i inne ingerencje w wzrost, dlatego też metoda ScrOG nie jest w ich przypadku zalecana. Ponadto automatycznie przełączają się na kwitnienie i może to nastąpić jeszcze przed dotarciem do siatki. Jest to niekoniecznie wada tej metody. Automaty rosną tak niskie, że po prostu nie wymagają użycia siatki.

Oceń
[Głosów: 15 Ocena: 5]